مهارت
جغرافیا ومطالب گوناگون دیگر 
قالب وبلاگ

 

طرح درس هدیه های آسمانی

 

 

نام درس : هدیه های آسمانی           عنوان درس : بچه های طبیعت          پایه :سوم ابتدایی

مدت تدریس: ۴۵ دقیقه              

مشخصات کلی

 

هدف کلی :

آشنایی با حفظ بهداشت محیط و اهمیت آن  

فعالیت های قبل از تدریس

 

هدفهای جزئی :

  1. آشنایی با اهمیت حفظ طبیعت و شیوه های استفاده ی صحیح از آن
  2. احساس مسئولیت در برابر حفظ طبیعت
  3. تلاش برای حفظ طبیعت و استفاده ی صحیح از آن

 

هدفهای رفتاری :

دانش آموز در پایان درس باید بتواند  :

  1. اهمیت توجه به گیاهان و حیوانات و لزوم نگه داری و حفظ آنها را بیان کند .
  2. شیوه ها و روشهایی برای حفظ و مراقبت از حیوانات و گیاهان پیشنهاد دهد .  
  3. نمونه هایی از رفتارها و فعالیت هایی را که موجب نگه داری و مراقبت از طبیعت می شود ذکر کند .
  4. همراه با سایر همکلاسی هایش در انجام یک فعالیت گروهی عملی برای حفظ و مراقبت از طبیعت مشارکت کند .

 

مواد و وسایل آموزشی :

کتاب ، گچ ، تخته ، تصاویر مختلفی از عدم توجه انسانها به طبیعت ، سخنانی از ائمه   

 

رفتار ورودی :

دانش آموزان با معنی و مفهوم کلمه محیط آشنا باشد و اماکن عمومی ماننداتوبوس ،پارک ،خیابان را جزیی از محیط  زندگی خود بداند .

 

 

 روشهای تدریس :

ایفای نقش ، پرسش و پاسخ ، توضیحی ، همیاری ،بدیعه پردازی  

 

 

آمادگی :

دعای شروع کلاس ، سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی دانش آموزان و دیدن تکالیف آنها (چند نفر از بچه ها که داستان پیامبر را از کتابهای دیگر خوانده یا  از بزرگتر ها شنیده اند بیان کنند .)

فعالیت های ضمن تدریس

 

 

ارزشیابی تشخیصی :

از درس گذشته سوال می شود :

  1. چرا گنجشکها بر سر پیامبر می چرخیدند ؟
  2. آنها می خواستند چه چیزی به پیامبر بگویند ؟
  3. محل زندگی  ما شامل چه جاهایی می شود ؟

 

معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه :

عکس هایی که نشان دهنده ی عدم توجه انسانها به طبیعت است استفاده می کنیم و یا نقل چند خبر از عواقب ناشی از بی توجهی انسانها به طبیعت از روزنامه ها یا منابع دیگر استفاده از تصاویر مناسب از آنها

 

ارائه درس جدید :

اول بچه ها را گروهبندی می کنیم .(گل لاله،مریم ،نیلوفر،افتابگردان)

معلم : بچه ها در گروهتان مشورت کنید که تصاویر چه چیزهایی را نشان می دهد و آیا کار آنها خوب است یا نه ؟

گروه لاله:این اقا پسر از اتومبیل در حال حرکت آشغال بیرون می اندازد و این کار بدی است .

معلم : شما اگر جای او بودید چه می کرید؟

گروه مریم : نگه می داشتیم و در مقصد در سطل زباله می انداختیم .

معلم :چه کسی زباله ها را جمع می کند ؟

گروه نیلوفر: رفتگر

معلم : حالا من شعری دارم که برای شما می خوانم .

رفتگر                            نور و آفتاب                     آن یکی که بود ؟               

صبح بود ،صبح                       بچه ها همه                       مرد رفتگر                 

زود زود زود                          خواب خواب خواب             کارهای او

چون هنوز هم شب نرفته بود        یک نفر ولی                      خوب و پر ثمر

آسمان شهر گرگ و میش بود        گرم کار بود                     از تلاش او

شب رمق نداشت                      گر چه کوچه ها                 شهر پاک بود    

روز، پیش بود                        تار تار بود                       پاک پاک از

خواب مانده بود                                                         گرد و خاک بود

معلم : در عکس بعد چه می بینید (اشاره به عکس)؟

گل افتابگردان : این بچه ها زیر درخت آتش روشن کردند و کارشان اشتباه است .

معلم :چرا؟

گروه لاله: چون درختان و گیاهان آتش می گیرند و ممکن است همه جا آتش بگیرد .

معلم : اگر شما جای آنها بودید چه می کردید؟

گروه مریم:در جایی آتش روشن می کریدم که هیچ گیاهی نباشد و در پایان هم آتش را خاموش می کردیم .

معلم : در این عکس چه می بینید (اشاره به عکس)؟

گروه نیلوفر : این بچه ها حیوانات را اذیت می کنند و کار بدی است .

 

معلم : افرین دخترم نباید حیوانات را اذیت کنیم و باید به آنها محبت کنیم .

خوب بچه ها ما دو تا میهمان هم داریم مهمانهای ما عضو گروهی هستند می خواهید بدانید اسم گروه آنها چیست و چه کارهایی انجام میدهند ؟

در ادامه از میهمان ها دعوت می شود که بیایند و خود را معرفی کنند و راجع به کارشان و گروهشان صحبت کنند .

معلم : بله بچه ها همانطور که میهمانها یمان گفتند ما باید از حیوانات و گیاهان مواظبت کنیم و به حیوانات محبت کنیم حالا درس ۱۳ را نگاه کنید ۲ خط اول را خودم می خوانم و سه نفر هم به جای مجید و محمد و محسن می خوانند حالا برایم بگویید ببینم آنها می خواهند چه کا رکنند ؟اکنون می توانید در گروه مشورت کنید و هرگروه نظرش را بگوید .

تصاویر ص ۳۸ و ۳۹ را نگاه کنید چه چیزهایی را می بینید .

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری :

از بچه ها  می پرسیم که امروز چی یاد گرفتیم ؟

 پاسخها را با استفاده از بچه ها جمع آوری می کنیم .

 

 

 

ارزشیابی پایانی:

  1. انجام فعالیتهای کتاب کار 

فعالیت پس ازتدریس

 

تعیین تکلیف :

  1. شما اگر جای نیمکت در کلاستان بودید چه خواسته ای از بچه ها داشتید ؟ در چند جمله بنویسید و در جلسه بعد در کلاس می خوانیم . 
  2. تکمیل کردن ص ۳۲ و ۳۳ کتاب کار
[ جمعه بیست و چهارم تیر 1390 ] [ 15:57 ] [ عزیز ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

مطالب جغرافیایی وسوالات کتب راهنمایی ومطالب گوناگون دیگر
موضوعات وب
امکانات وب