X
تبلیغات
مهارت

مهارت
جغرافیا ومطالب گوناگون دیگر 
قالب وبلاگ

 

طرح درس فارسی سوم

مشخصات کلی درس

نام درس : فارسی        عنوان درس : فکر روشن         کلاس :سوم        مقطع : ابتدایی

مدت تدریس : ۴۵ دقیقه          

هدف کلی درس : تقویت روحیه سپاسگزاری از ادیسون و سایر دانشمندان و تقویت مهارت های زبان آموزی   

فعالیتهای قبل از تدریس

واژگان مهم :

ادیسون ، معاینه ی دقیق، معطل ، تاسف ، با شتاب

هدفهای جزیی:

آشنایی  دانش آموزان با :

  1. آشنایی نمادین با ادیسون و تعمیم آن
  2. پی بردن به اهمیت خدمات پزشکان
  3. اهمیت برق در زندگی انسانها
  4. تلاش فکری برای آشنایی با زحمات دانشمندان و ارج نهادن به آنها
  5. گسترش واژگان
  6. دقت در ارتقای درک شنوایی
  7. مهارت گفت و شنود
  8. با پسوند ((وند )) واژه آموزی
  9. صرف فعل در زمانهای مختلف (نکته)

هدفهای رفتاری :

فراگیر در پایان درس بتواند :

  1. نام مخترع برق را بگوید .
  2. با کلمات مهم و کلیدی درس جمله بسازد .
  3. داستان درس را شرح دهد .
  4. اهمیت برق رادر زندگی بیان کند .
  5. احساس خود رادر باره دانشمندان بیان کند .
  6. به کلیه ی خدمتگزاران و دانشمندان احترام بگذارد .
  7. کتاب مربوط به توماس ادیسون را به کلاس بیاورد .
  8. بصورت روان  از روی درس بخواند .
  9. کلمات پسوند دار را معنی کند .
  10. جاهای خالی را با کلمات مناسب کامل کند .

پیش بینی رفتار ورودی :

انتظار می رود دانش آموز  با :

  1. یکی از مخترعان کشور را نام ببرند .
  2. دانشمندان انسانهایی پر تلاش و قابل احترام هستند .

روش تدریس:

روش داستانگویی  ، توضیحی ، پرسش و پاسخ ، مباحثه گروهی و نمایش وسایل

وسایل تدریس :

کتاب ، کارت تشویق ، کارت گروه بندی،تصویر ادیسون ، کارت های گوش کن وبگو ، کارت های صرف فعل و کارت های درست و نادرست

 

فعالیتهای ضمن درس

آمادگی :

کلاس را با سلام  واحوالپرسی ، دعای شروع کلاس ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی آنها شروع  می کنیم .

رسیدگی به تکلیف :

مطالب مربوط به شهیدان چه فداکاریهایی کرده اند را جمع آوری کرده و به تمرین ها امتیاز داده می شود در پوشه های کارشان گذاشته می شود .و کنترل تمرین بنویسیم

انجام ارزشیابی تشخیصی :

  1. چه انسانهای فداکاری را می شناسید که به دیگران  خدمت کرده اند .
  2. اگر دچار مشکل شوید چه می کنید . 

ایجاد انگیزه :

بچه ها در این تصویر چه می بینید ؟ شمع

 د رقدیم از چه وسایلی برای روشنایی استفاده می کردند ؟ (فانوس ، شمع ، چراغ گرسوز ،چراغ زنبوری ) سپس برای ایجاد انگیزه برق راروشن می کنیم و از گروهادیسون می خواهیم تا سرگروهشان بیاید و یک لامپ درتابلو بکشد و جهت تشویق یک ماهی در تنگ خود بیاندازد . بچه های عزیز در این جدول کلمه ای است که باید شما حرفهایش را حدث بزنید . بچه ها تمام حرفهای الفبا را یک به یک به نوبت می گویند هر کدام که بود نوشته وتشویق می کنیم . و وقتی که جدول کامل شد . حالا بگویید چه کلمهای در آمد ؟ همه با هم می گویند: فکر روشن

ارائه درس جدید : 

ابتدا دانش آموزان را به گروههای ۷ تایی تقسیم کرده (ادیسون ، پیلاتر،بقراط،رودکی )

۱ دقیقه فرصت می دهیم تا معنی فکر روشن را در گروهها جواب دهند . اتگر دانش آموزان نتوانستند خودم می گویم که فکر روشن یعنی فکر درست و دقیق .

داستان درس را بازگو می کنم .

روزی پسر بچه یهفت ساله ای به زیر زمین خانه شان رفت تا به آزمایشات خود بپردازد وقتی که شب شد و به اتاق برگشت هر چه مادرش را صدا کرد صدایی از مادر نشنید .

بنظر شما چرا صدای مادرش نیم آمد (چون مریض بود)

بهر حال ادیسون هر چه شمع بود آورد و دید مادرش روی تخت افتاده و سخت مریض است . دکتررا خب رکرد . دکتر به او گفت : احتیاج به عمل فوری دارد اما چون اتاق نور کافی ندارد امکان پذیر نیست .

بچه ها به نظر شما ادیسون باید چه کار می کرد ؟

 دانش اموزان جوابهای متفاوت می دهند .

معلم :‌ادیسون مدتی فکر کرد و سپس تمام شوع ها را جلوی آینه ی بزرگی چید و نور شمع چند برابر شد و در این قسمت پزشک به او گفت : آفرین پسرم توخیلی باهوشی . ادیسون گوشه ای نشست و دست هایش را بطرف آسمان بلند کرد و از خدای بزرگ خواست تا مادرش را نجات دهد . بچه ها به این ترتیب فکر اختراع برق در ذهنادیسون شکل گرفت و با آزمایشات زیاد وتلاش شبانه روزی توانست اختراعات زیادی انجام  دهد که یکی از آنهاب رق بود د رکشور آمریکا هر ساله به مناسبت اختراع بق یک دقیقه تمام برقهای کشور راخاموش می کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 آنگاه صامت خوانی درس توسط گروه ها انجام می شود و کلماتی را که از لحاظ تلفظ یا معنی اشکال دارند خط بکشند . آنگاه گروهها کلماتشان را از هم بپرسند و اگر باز نکاتی را نمی دانستند معلم پای تخته می نویسد و با همکاری همه کلمات خوانده و معنی می شوند. سپس با آنها جمله می سازند .

 

فعالیتهای پس از تدریس

جمع بندی و نتیجه گیری :

در آخر درس با کمک بچه ها نتیجه گیری و مرور می کنیم .

از دانش آموزان می خاهوم راههای صرفه جویی برق رابا مشورت هم بگویند . پای تخته می نویسم و می  خوانیم مانند : از روشن کردن لامپ های اضافی خود  داری کنیم . و……

ارزشیابی پایان تدریس :

  1. در هنگام استفاده از وسایل برقی به چه نکات ایمنی باید توجه کرئ ؟ توسط سر گروهها گفته می شود .
  2. تمرین گوش کن و بگو و درست و نادرست و یک صفحه فعالیت بنویسیم انجام می شود .

تعیین تکلیف:

تمرینی : چهار جمله ی مهم درس را بنویس .

خلاقیتی : بگو به من کیستم ؟ اهل همدانم خیلی چیزها می دانم ، اما همه چیز نمی دانم . قانون ما کتاب من است . این کتاب در باره ی پزشکی است . اگر به همدان آمدی حتما به من سری بزن  

[ جمعه بیست و چهارم تیر 1390 ] [ 15:51 ] [ عزیز ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

مطالب جغرافیایی وسوالات کتب راهنمایی ومطالب گوناگون دیگر
موضوعات وب
امکانات وب